به گزارش کادیران و به نقل از شانا: مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به تولید تجمعی ٥ میلیارد و ٥٠٠ میلیون مترمکعب گاز و ٧ میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز، از ورود آخرین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد.

به گزارش شانا، حمید رضا مسعودی امروز (سه‎شنبه، ٢٤ اسفندماه) ضمن بازدید اصحاب رسانه از فاز ۱۹ میدان مشترک پارس جنوبی گفت: این طرح توسعه ای با هدف استخراج و برداشت روزانه ۵۶,۶ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان مشترک، تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، شیرین سازی و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین طرح ریزی شده است.

وی افزود: تولید روزانه ۲۸۰۰ تن گاز مایع (LPG) با هدف صادرات و ۲۵۵۰ تن اتان با هدف تامین خوراک واحدهای پتروشیمی نیز از دیگر اهداف این برنامه به شمار می رود.

مسعوی با بیان این که هم اکنون روزانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می شود، تصریح کرد: انتظار می رود تا پایان سال این میزان به حدود ۳۷ میلیون متر مکعب گاز در روز افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که تا کنون حدود پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز به صورت تجمعی از فاز ۱۹ به شبکه ششم سراسری تزریق شده است، افزود: همچنین حدود هفت میلیون بشکه میعانات گازی نیز تولید شده که از این میزان حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نیز به خارج از کشور صادر شده است.

مسعودی با یادآوری نصب عرشه سکوی ۱۹B، در روز یکشنبه (۲۲ اسفندماه) بر روی جکت خود در موقعیت فراساحل فاز ۱۹ گفت: این سکو تا اردیبهشت سال آینده به بهره برداری می رسد.

تولید روزانه ۷۰۰ تن ال پی جی از فاز ۱۹

مسعودی با اشاره به آغاز تولید ال پی جی، بوتان و پروپان از فاز ۱۹ پارس جنوبی گفت:همچنین روزانه حدود ۷۰۰ تن ال پی جی  در این فاز تولید می شود.

وی در تشریح فعالیت‌های شاخص انجام شده در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی، اظهار کرد: در این طرح توسعه ای ۱۴.۵ میلیون متر مکعب عملیات خاکبردارى (نزدیک به یک سوم عملیات خاکبرداری سدکرخه) و ٢ میلیون و ٩٠٠ هزار اینچ بر قطر عملیات جوشکارى انجام و ٥٥ هزارتن سازه فلزى نصب شده است.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی نصب ٤٩ هزار تن تجهیزات ثابت و ٧٥٠٠ کیلومتر کابل کشى را از دیگر فعالیت های شاخص فاز ۱۹ اعلام کرد و گفت: در مجموع ۶۱ درصد از کل فعالیت‌های طراحی، مهندسی، ساخت، اجرا، راه اندازی و بهره برداری از سوی پیمانکاران و مشاوران ایرانی انجام شده است.

وی افزود: همچنین ٥٠,٥٥ درصد کالاهای مورد نیاز طرح توسعه فاز ۱۹ برای حمایت از سازندگان ایرانی از داخل تهیه شده است.